Krótki wstęp o Tokio
Tokio, czyli tzw. Wschodnia Stolica, położone jest na wyspie Honsiu, największej w archipelagu Wysp Japońskich nad Zatoką Tokijską. Miasto dzieli się na mniejsze jednostki administracyjne. Tokio zajmuje ponad 2100 km2 powierzchni (dla porówniania Warszawa 517). W pobliżu Zatoki Tokijskiej znajduje się strefa, gdzie ścierają się trzy płyty tektoniczne (eurazjatycka, pacyficzna i filipińska), czego konsekwencją są między innymi trzęsienia ziemi, które od czasu do czasu nawiedzają Tokio. Liczba ludności zamieszkującej miasto to ponad 13,6 mln. Gęstość zaludnienia to ponad 6 tys. osób na kilometr kwadratowy.
Zwiedzanie Tokio zaczynamy od dzielnicy Asakusa z najstarszą w Tokio buddyjską świątynią Sensō-ji.
Najpierw musimy się tam dostać metrem. Japońskie metro zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie i nieco przytłoczyło mnogością linii.
Tokyo Metro
Kaminarimon Gate w Sensō-ji Temple czyli brama wejściowa do kompleksu świątynnego.Hozomon Gate w Sensō-ji Temple
Świątynia Sensō-ji. Główny budynek Gokuden.
Świątynię tą zbudowano w 645 roku na długo zanim Tokio z rybackiej wioski stało się stolicą.
30 mln ludzi odwiedza rocznie tę najstarszą świątynię w Tokio.Uliczka ze sklepikami prowadząca do świątyni Sensō-ji. Sprzedaje się tu głównie pamiątki, dewocjonalia, wyroby japońskiego rzemiosła, tradycyjne japońskie przekąski itp.Kadzielnica wypełniona piaskiem, do którego wkłada się zapalone kadzidełka. Ich dymem wierni okadzają się przed wejściem do świątyni.Odwiedzenie Asakusy jest jak przeniesie trochę w przeszłość do czasów dawnego Tokio.Tokyo Tower - wieża ta stała się punktem orientacyjnym w Tokio. Jest ona wyższa o 13m od wieży Eiffla.
Zojoji Temple - buddyjska świątynia rodu Tokugawa niedaleko Tokyo Tower
Posągi Jizō
Meiji Shrine. Sanktuarium w parku w dzielnicy Shibuya poświęcone jest pamięci cesarza Meiji i zostało zbudowane w 1912 roku. Świątynia została zniszczona w drugiej wojnie światowej i następnie całkowicie odbudowana.Pierwsza tori prowadząca do świątyni
Dzielnica Shinjuku to Tokio w pigułce. Neony, tłumy ludzi, wiele sklepów i restauracji.
Stacja kolejowa Shinjuku jest największą na świecie. Ma ponad 200 wyjść i 36 peronów. Codziennie przewija się przez nią ponad 3 mln ludzi.Kabukichō w dzielnicy Shinjuku nocą
Wieżowce w dzielnicy Shinjuku
Shinjuku Gyoen - park położony niedaleko głównej ulicy handlowej (jeśli widzisz Forever 21 idź prosto tą ulicą). Ogród wykonany jest w trzech stylach, czyli francuskim, angielskim oraz japońskim.Shibuya - znana dzielnica Tokio o charakterze handlowym i rozrywkowym. Na skrzyżowanie Shibuya w sercu dzielnicy w godzinach szczytu na pasy w jednej chwili wchodzi 2,5 tys. osób.
Tokyo Skytree czyli wieża telewizyjna i widokowa w dzielnicy Sumida. Wieża ma 634m wysokości i jest najwyższym budynkiem Japonii.
Dzielnica finansowa Ginza, gdzie robią zakupy najbogatsi Japończycy
Akihabara - "dzielnica gier".
Centrum handlu sprzętem elektronicznym, grami komputerowymi oraz anime. Znajdziemy tu również księgarnie z mangą, sklepy ze strojami ulubionych bohaterów.Widok na Tokio z Mori Tower w dzielnicy Roppongi.Tokio oszałomiło mnie hałasem i niewiarygodnym wprost tłumem ludzi. Ludzie biegną chodnikami dokądś, byle szybciej... Do czego ci wszyscy ludzie się tak śpieszą?
W Japonii ludzie żyją w swoim hermetycznym świecie i nie wolno ci ani wchodzić do tego świata, ani nikt nie próbuje wnikać w Twój. Od małego najważniejsze są nauka i praca. Japończycy traktują pracę bardzo poważnie. Japonia z 15 płatnymi dniami urlopu rocznie jest jednym z krajów o najmniejszej liczbie dni wolnego. W rzeczywistości Japończycy wykorzystują go dużo mniej niż im przysługuje. Pewnie dzięki tym poświęceniom ludzi Japonia jest jednym z najbogatszych i jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów na świecie. Ale czy jest to warte takich poświęceń? Niech każdy odpowie sobie sam na to pytanie.
Tokio jak i cała Japonia zachwyciła mnie kulturą i grzecznością ludzi, zorganizowaniem, punktualnością. Miejsce idealne na urlop, ale nie odnalazłabym się tutaj by żyć tu na stałe.