Krótka relacja z weekendowego wypadu w Góry Świętokrzyskie i na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
W jeden z sierpniowych weekendów 2021 wybieram się do Chęcin. Jest to baza wypadowa. Odwiedzamy kilka miejsc: Jaskinię Raj oraz Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich, Maczugę Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała w Ojcowskim Parku Narodowym, Pustynię Błędowską, Zamek Ogrodzieniec oraz Zamek w Chęcinach. Zapraszam na fotorelację.
Droga na Święty Krzyż
Platforma widokowa na gołoborzu
Widok z platformy
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek z przełomu XIII i XIV wieku, góruje nad miejscowością Chęciny pod Kielcami. W pobliżu zamku przechodzi żółty szlak turystyczny im. Juliusza Brauna, Honorowego Członka PTTK, z Wiernej Rzeki do Chęcin.
Maczuga Herkulesa znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego
Zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale.
Zamek Pieskowa Skała
Zamek powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką.
Pustynia Błędowska
Jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Rozciąga się od dzielnicy Błędów Dąbrowy Górniczej na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona lasem.
Zamek Ogrodzieniec
Zamek w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Został wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.