Opis szlaku z Bartnego do Przełęczy Hałbowskiej w Beskidzie Niskim.
Bartne, dojście do bacówki - Bacówka Bartne - Magura - Przełęcz Hałbowska (

szlak czerwony) - 17.1 km, ~5,5h
Jest to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak czerwony prowadzi przez wschodnią część pasma Magurskiego. W Bartnem znajduje się zabytkowa drewniana cerkiew łemkowska Świętych Kosmy i Damiana wzniesiona w 1842 roku.

Z Bartnego kierujemy się czerwonym szlakiem w kierunku Bacówki Bartne. Docieramy do niej po kilku minutach.

Na skraju polany, na której położona jest bacówka w Bartnem, obok drogowskazów zaczyna się ścieżka, która zagłębia się w porastający zbocza Mareszki las. Ścieżka, którą prowadzi szlak przewija się skrajem lasu nad wsią Bartne. Po przekroczeniu niewielkiego strumyka, na rozgałęzieniu skręcamy w lewo i wchodzimy w młody, podmokły las.


Szlak wyprowadza nas na łąki z ładnymi widokami na otoczenie Bartnego. Nastepnie rozjeżdżoną leśną drogą wychodzimy na przełęcz Majdan (625 m n.p.m.). Przez Przełęcz przebiega żółty szlak, którym w lewo szutrową drogą można zejść do centrum Bartnego. Natomiast droga w prawo prowadzi przez urokliwą dolinę po nieistniejącej wsi Świerzowa Ruska do Świątkowej Wielkiej.


My idziemy dalej prosto za znakami czerwonymi. Zaczyna się teraz podejście ładnym bukowym lasem na szczyt Magury (826 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się miejsce odpoczynku. Jest też tablica z opisanym widokiem. Przy dobrej widoczności, w prześwicie pomiędzy drzewami możemy zobaczyć Tatry.


W lewo odchodzi szlak zielony na Wątkową i dalej do Gorlic. My kierujemy się dalej za znakami czerwonymi. Łagodnie obniżającym się grzbietem, wśród mieszanego lasu, dochodzimy do bitej drogi z Folusza do Świątkowej Wielkiej. Szlak skręca w prawo i idzie kilkaset metrów drogą w kierunku Świątkowej. Na skrzyżowaniu dróg obok schronu turystycznego opuszczamy drogę i wchodzimy w gęstszy las.



Łagodnie podchodzimy na niższy szczyt Świerzowej, a po kilku minutach na jej główną kulminację (801 m n.p.m.), na której stała kiedyś wieża triangulacyjna. Wędrujemy grzbietem, po odcinku bardziej stromego zejścia dochodzimy do skrzyżowania szlaków Pod Trzema Kopcami (643 m n.p.m.), gdzie w lewo skręca szlak żółty do Mrukowej. My skręcamy w prawo i po około pół godziny docieramy do przełęczy pod Ostryszem.



Przekraczamy drogę Świątkowa - Jaworze. Przed nami strome podejście na Kolanin (706 m n.p.m.), a potem jeszcze bardziej strome zejście. Można ominąć ten cięższy odcinek idąc żółtym szlakiem w prawo do Kotani, by potem wrócić na czerwony szlak tuż przed przełęczą Hałbowską.

Strome zejście z Kolanina
Dochodzimy do drogi. Szlak skręca nią w lewo, przechodzimy koło następnego schronu turystycznego i po około 500 metrach na przełęczy opuszczamy drogę, aby skręcić z niej w prawo.

Szlak prowadzi teraz leśnymi drogami, bez większych przewyższeń a po około 2 kilometrach z prawej strony dochodzi szlak żółty z Kotani.

Razem z żółtym szlakiem po około kilometrze i pokonaniu niewielkiego garbu dochodzimy do asfaltowej szosy na przełęczy Hałbowskiej (540 m n.p.m.). Przełęcz wzięła swoją nazwę od nieistniejącej już wsi Hałbów, która znajdowała się w dolince po północnej stronie grzbietu.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.