Opis szlaku Lubomierz - schronisko na Turbaczu w Gorcach.
Lubomierz Rzeki - Schronisko na Turbaczu (
szlak żółty) (12.5km, ~5h)
Wędrówkę rozpoczynamy w przysiółku Lubomierz-Rzeki na przełęczy Przysłop, gdzie biegnie szlak żółty, zwany Szlakiem 10 Polan. Przysiółek Lubimierz-Rzeki znajduje się na obrzeżach tej miejscowości, przy granicy ze Szczawą, w dolinie Kamienicy Gorczańskiej.
Szlak w 1925 roku wyznakował ks. Walenty Gadowski, twórca tatrzańskiej Orlej Perci. Wspinamy się szlakiem w kierunku lasu, gdzie spotykamy znaki ścieżki edukacyjnej "W dolinie Gorcowego Potoku". Szlak prowadzi najpierw asfaltową uliczką, która po pewnym czasie zmienia się w szutrową. Idziemy stopniowo pod górę lasem.
Lubomierz Rzeki widoczne z podejścia na Jaworzynkę
Idziemy najpierw na szczyt Jaworzynka (1026m n.p.m.). Tuż przed nim znajduje się polana Jaworzynka. Panorama obejmuje Beskid Wyspowy, Kotlinę Sądecką i widoczne za nią wzniesienia Beskidu Niskiego z wyraźną kulminacją Chełmu nad Grybowem.
Polana Jaworzynka
Widok z polany Jaworzynka na Beskid Wyspowy
Za polaną znów wchodzimy do lasu.
Po około godzinie docieramy na malowniczą Polanę Podskały, na której do dzisiaj zachowały się szałasy pasterskie.
Polana Podskały
Za polaną wracamy do lasu i zaczynamy podejście na Gorc Troszacki. Szlak wiedzie dalej przez kilka innych widokowych polan (m.in. Adamówka, Gorc Troszacki, Pustak), po czym dociera do przełęczy Borek, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim.
Widok na Tatry z Gorca Troszackiego
Od Gorca Troszackiego już tylko pół godziny dzieli nas od Kudłonia. Aby wejść na szczyt Kudłonia należy zboczyć parę minut ze szlaku w prawo. Na szczycie znajduje się krzyż. Sam szczyt jest zalesiony ale tuż za nim z Polany Pustak kolejna piękna panorama Gorców Tatr i zachodniej części Beskidu Żywieckiego z widoczną przy dobrej pogodzie Babią Górą.
Polana Pustak
Polana Pustak
Polana Przysłopek
Polana Przysłopek
Dalsza część wędrówki to łagodne zejście do przełęczy Borek, która oddziela masyw Kudłonia od Mostownicy.
Przełęcz Borek
Następnie wspinamy się dalej przez las w kierunku Hali Turbacz. Zajmuje to około godziny. Na Hali znajduje się ołtarz polowy oraz kamień i tablica upamiętniające nabożeństwo, jakie odprawił tu ksiądz Karol Wojtyła.
Widoki z Hali Turbacz na Polanę Wzorową
Tuż za Halą znajduje się schronisko.
Widok z okolic schroniska na Halę Długą i Jaworzynę Kamienicką
Jeśli chcemy wejść na Turbacz (1310 m n.p.m.) musimy iść od schroniska czerwonym szlakiem około 10 minut.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.