TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Babią Górę z Zubrzycy Górnej

Na Babią Górę z Zubrzycy Górnej

Opis szlaku na Babią Górę z Zubrzycy Górnej w Beskidzie Żywieckim, zejście do Stańcowej.

Zubrzyca Górna - Przełęcz Krowiarki ( szlak zielony) - Babia Góra ( szlak czerwony) - Stańcowa ( szlak zielony) - 15km ~6h15min

Szlak rozpoczynamy w Zubrzycy Górnej niedaleko Parku Etnograficznego. Na początku idziemy szeroką szutrową drogą.Przechodzimy przez niewielki mostek i wkraczamy na leśną ścieżkę. Idziemy kawałek lasem po czym wychodzimy na niewielką polanę z ładnymi widokami m.in. na Tatry.
Następnie szlak znów prowadzi lasem. Idziemy w zasadzie płasko obchodząc szczyt Kamionek. Potem lekko w dół dochodzimy do drogi asfaltowej zwanej Rajsztagiem.Przechodzimy na drugą stronę drogi i kontynuujemy wędrówkę za znakami zielonymi. Po lewej stronie znajduje się wiata turystyczna, gdzie
można odpocząć.Najpierw idziemy skrajem lasu, a po chwili przechodzimy przez ładną polanę. Przy dobrej widoczności można stąd podziwiać wspaniałe krajobrazy. Po około 20 minutach od drogi wchodzimy do lasu.Łagodnie podchodzimy pod górę idąc cały czas lasem. Po ponad 40 minutach docieramy na Przełęcz Krowiarki (Lipnicką), gdzie zmieniamy kolor szlaku na czerwony i skręcamy w lewo. Szlak ten jest najpopularniejszym szlakiem na Babią Górę. Przełęcz ta oddziela Pasmo Policy od Pasma Babiej Góry.
Zbliżamy się do Przełęczy Krowiarki
 
Podchodzimy kamiennym chodnikiem, lasem, najpierw dość łagodnie później coraz stromiej.Po około godzinie docieramy na Sokolicę (1367m n.p.m.). Jest to ciekawy punkt widokowy, który mieści się nad niewielkim urwiskiem skalnym, opadającym w stronę Zawoi. Znajdują się tu również ławeczki, więc można tu odpocząć.
Widok z Sokolicy
Niedługo za Sokolicą wychodzimy z lasu i podchodzimy pod górę wśród kosówek. Po około 30 minutach osiągamy szczyt Kępy (1521m n.p.m.).
Widok na Sokolicę
 
Po około 20 minutach opuszczamy kosówki i zaczynamy podejście na Gówniak (1617m n.p.m.). Od Kępy powinno to zająć około 40 minut.Od Gówniaka wspinamy się wśród ładnych widoków na wszystkie strony. Na szczyt Babiej Góry (1725m n.p.m.) docieramy po około 20 minutach. Szczyt jest dość rozległy i mamy z niego wspaniałe panoramy między innymi na Jezioro Orawskie, Wielki Chocz, Małą Fatrę, Pilsko, Małą Babią, zalew w Świnnej, Jałowiec, Zawoję, Pasmo Policy oraz Tatry. Wszystko zależy oczywiście od pogody (a Babia słynie z kapryśnej). Babia Góra jest to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i należy do Korony Gór Polski. Nazywana jest również Diablakiem lub Królową Beskidów. Na szczycie stoi obelisk upamiętniający wizytę arcyksięcia Józefa Habsburga.
Ostatnie metry do szczytu
Na szczycie Babiej Góry
 
Schodzimy zielonym szlakiem zwanym "Pańskim chodnikiem" na południe. Jest to dużo mniej uczęszczany szlak niż z Przełęczy Krowiarki. Przez około 40 minut schodzimy mając cały czas ładne widoki, głównie wśród kosówek.Potem szlak wchodzi do lasu. Schodzimy dalej kamienną ścieżką. Po kilkunastu minutach dochodzimy do wiaty turystycznej.
Po około 10 minutach przekraczamy mały potok i skręcamy dość ostro w lewo.Następnie schodzimy coraz łagodniej i coraz szerszą drogą aż docieramy do drogi asfaltowej zwanej Rajsztagiem gdzie kończymy wycieczkę. Ze Stańcowej szlak zielony prowadzi dalej w lewo do Królowej i dalej do Zubrzycy Górnej. Rozpoczyna się tu również prowadząc w prawo w kierunku Przywarówki szlak niebieski. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
15.10.2024
Tagi:
beskidy, beskid żywiecki