TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Gorc Kamienicki ze Szczawy

Na Gorc Kamienicki ze Szczawy

Opis szlaku na Gorc Kamienicki ze Szczawy, zejście do Zasadnego, Gorce.

Szczawa - Nowa Polana ( szlak czarny) - Gorc - Skrzyżowanie pod Gorcem ( szlak niebieski) - Zasadne ( czerwona ścieżka spacerowa) - 13km ~4,5h 

Szlak rozpoczynamy w miejscowości Szczawa. Zatrzymują się tu busy jadące w kierunku Szczawnicy. Z centrum ruszamy szlakiem koloru czarnego. Po prawej mijamy Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Źródła mineralne w Szczawie znane są od wieków – pisał o nich Stanisław Staszic, a wcześniej Jan Długosz. Przed wybuchem II wojny światowej planowano utworzyć tutaj uzdrowisko, jednak wybuch wojny zniweczył te plany. Warto zajrzeć do pijalni wód mineralnych, która znajduje się niedaleko kościoła, i spróbować tutejszych leczniczych wód. Cały czas podążamy drogą asfaltową wzdłuż potoku Głębieniec.
Kościół w Szczawie
Po dotarciu do ostatniego zakrętu szlak opuszcza drogę asfaltową i wchodzi w las stopniowo pnąc się do góry. Po około 40 minutach docieramy do Nowej Polany, gdzie spotykamy szlak niebieski z Rzek. To właśnie nim będziemy teraz podążać na Gorc. Skręcamy więc w lewo.Podążamy dalej dość stromo pod górę i po około 30 minutach docieramy do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Po kolejnych 20 minutach podejścia lasem dochodzimy do Polany Świnkówka. Z polany roztacza się panorama na dolinę Kamienicy, szczyt Jaworzyny Kamienickiej oraz grzbiet Kudłonia, a przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry. Na polanie znajduje się ławeczka oraz tablica informacyjna GPN.Za krótką chwilę wkraczamy na polanę Gorc Kamienicki. Jest to odcinek ze wspaniałymi widokami na okolicę (na Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Tatry). Widać już stąd wieżę widokową na Gorcu. Nazwa "Gorc" nawiązuje do wyrabiania polan poprzez wypalanie lasu i pochodzi od słowa "gorzeć" czyli "palić się, płonąć".
Na Polanie Gorc Kamienicki
 
Po 20 minutach podejścia przez las od końca polany docieramy do wieży na Gorcu (1228m n.p.m.), która została postawiona w 2015 roku. Rozpościerają się z niej wspaniałe widoki na Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Na wieży zamontowane są tablice z podpisanymi panoramami.
Widoki z wieży na Gorcu
Widok na zachód. Na prawo Kudłoń i Gorc Troszacki (z rozległą polaną). Na lewo - Mostownica, Turbacz i Jaworzyna Kamienicka. Jasna polana na pierwszym planie to Ustępne.
 
Wracamy tym samym szlakiem kilka minut do skrzyżowania pod Gorcem, gdzie w prawo odbijają czerwone znaki ścieżki spacerowej w kierunku Wierch Młynne. Zaczynamy zejście za znakami czerwonymi.Zejście prowadzi głównie lasem i nie obfituje zbytnio w widoki. Po około pół godziny docieramy do małej polany Tokarka. Gdy się odwrócimy zobaczymy wieżę widokową na Gorcu z daleka. Po kolejnych 30 minutach docieramy do Przełęczy Wierch Młynne.
Okolice Przełęczy Wierch Młynne - widok na Kiczorę Kamienicką
Wierch Młynne
 
Teraz pozostało już tylko 15 minut spaceru asfaltową drogą do Zasadnego.
Zasadne - koniec przy potoku Zasadny
 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
05.01.2024
Tagi:
gorce