TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Halę Izerską ze Świeradowa-Zdroju

Na Halę Izerską ze Świeradowa-Zdroju

Opis szlaku na Halę Izerską ze Świeradowa-Zdroju w Górach Izerskich.

Świeradów-Zdrój - Świeradów-Zdrój, ul. Kilińskiego ( szlak czarny) - Hala Izerska - Kapliczka Matki Boskiej Izerskiej ( szlak niebieski) - Rozdroże pod Kopą ( szlak żółty) - Polana Izerska ( szlak czerwony) - Świeradów-Zdrój, ul. Kilińskiego ( szlak niebieski) - Świaradów-Zdrój ( szlak czarny) - 17,7km ~5,5h  

Wycieczkę rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju przy hotelu Czeszka i Słowaczka. Świeradów-Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko położone w Sudetach Zachodnich. Wybudowano je na stokach Stogu Izerskiego w dolinie Kwisy. Podążamy najpierw lasem za znakami koloru czarnego doliną potoku Świeradówka.Po kilku minutach spotykamy szlak niebieski i skręcamy wraz z nim w prawo idąc tzw. Starą Drogą Izerską. Po chwili z lewej strony mijamy wieżę widokową Skywalk.Następnie skręcamy ostro w prawo w drogę asfaltową. Idziemy nią dalej prosto za znakami niebieskimi. Droga po pewnym czasie zmienia się w gruntową, a szlak czarny odchodzi w lewo w ulicę Jana Kilińskiego.My idziemy dalej prosto. Po kilkunastu minutach przecinamy tzw. Drogę Tartaczną, przy której znajduje się drewniana wiata.Po kilkunastu minutach mijamy tzw. Źródło Adamsa, które swoją nazwę zawdzięcza świeradowskiemu lekarzowi, który propagował leczenie wodami mineralnymi.Po kilometrze wchodzimy na asfaltową Nową Drogę Izerską. Następnie po kilkunastu minutach docieramy do Polany Izerskiej. Tu z prawej dołącza do nas szlak koloru czerwonego z Łącznika. Polana Izerska powstała w XVIII w. Zbudowano tu leśną osadę, na którą składało się kilka niewielkich budynków. Można tu zobaczyć zatorfione i podmokłe łąki wysokogórskie, które stanowią obszar źródliskowy kilku dopływów Kwisy po stronie północnej i Izery po południowej.Przez kilkanaście minut podążamy wraz za znakami koloru niebieskiego i czerwonego. Następnie szlak czerwony odchodzi w lewo, a my idziemy dalej za znakami niebieskimi w kierunku Hali Izerskiej, którą osiągamy po około pół godziny. Jest to górska łąka położona na wysokości 840–880 m n.p.m. w dolinie Izery.
Hala Izerska

Idziemy kawałek przez halę, po czym skręcamy w lewo za znakami żółtymi i niebieskimi w tzw. Siną Drogę. Po chwili mijamy schronisko "Chatka Górzystów".
Chatka Górzystów
 
Po chwili wchodzimy do lasu i idziemy płasko aż do mostku na potoku Wrześnica. Następnie zaczynamy podejście pod górę. Potem idziemy kawałek płaskim terenem, po czym znów schodzimy do Kapliczki Matki Boskiej Izerskiej.Od tego miejsca skręcamy w lewo w szlak żółty. Szlak niebieski prowadzi w kierunku Szklarskiej Poręby. Po około 20 minutach płaskiego przejścia docieramy do Rozdroża po Kopą, gdzie skręcamy w lewo w czerwony szlak.Przez pierwsze 20 minut idziemy lekko w dół, potem nieco płasko, by znów trochę podejść (trawersujemy Rudy Grzbiet, Szerzawę i Podmokłą). Po około godzinie łączymy się ze szlakiem niebieskim, którym wcześniej podchodziliśmy i wracamy tą samą drogą do Świeradowa. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
23.11.2024
Tagi:
sudety, góry izerskie