Opis szlaku na Jaworzynę Krynicką ze Szczawnika w Beskidzie Sądeckim.
Szczawnik - Betlejemka (

czerwona ścieżka spacerowa) - Bacówka nad Wierchomlą (bez szlaku) - Runek (

szlak niebieski) - Jaworzyna Krynicka (

szlak czerwony) - 11,2km ~3h 45min
Rozpoczynamy w Szczawniku. Opis części wycieczki do Bacówki nad Wierchomlą i na Runek znajduje się we wpisie -
Szczawnik - Bacówka nad Wierchomlą - Kopciowa. Od Runka rozpoczynamy podejście szlakiem czerwonym na Czubakowską (1069m n.p.m.). Za chwilę szlak niebieski odbiega w lewo. My podążamy za znakami koloru czerwonego.


Widoki spod Bacówki nad Wierchomlą


Najpierw idziemy chwilę w dół, a potem podchodzimy łagodnie pod górę. Najpierw na Bukową a potem już nieco stromiej na Jaworzynę Krynicką (1114m n.p.m.). Gdzieniegdzie mamy widoki na Tatry. Idziemy dość młodym świerkowym lasem. Zajmuje on dawne hale, które jeszcze w latach 70. XX wieku rozciągały się na grzbiecie. Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny Krynickiej, wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Znajduje się tu górna stacja kolejki gondolowej i kilka wyciągów. Są też obiekty gastronomiczne i jeden noclegowy. Ze szczytu mamy wspaniałe widoki na wszystkie strony.





Ostatnie metry podejścia na Jaworzynę Krynicką
Na wschodzie widać szczyty Beskidu Niskiego. Szczególnie Lackową i Busov. Na południu zaś Góry Czerchowskie (Cergov), a na południowym zachodzie Magurę Spiską, a ponad nią Tatry. Ze szczytu można zejść idąc czerwonym szlakiem do Krynicy-Zdrój albo zielonym do Muszyny.


Widok z Jaworzyny Krynickiej na Tatry

Widok z Jaworzyny Krynickiej w stronę Beskidu Niskiego
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.