TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Przehybę przez Gabańkę

Na Przehybę przez Gabańkę

Opis zielonego szlaku na Przehybę przez Gabańkę, zejście do Szlachtowej.

Szczawnica - Przehyba schronisko ( szlak zielony) - Rozdroże pod Średnią Przehybą ( szlak czerwony) - Szlachtowa (szlak narciarski) - 16,8km ~6h

Z centrum Szczawnicy idziemy ulicą Szalaya, a potem Sopotnicką. Podchodzimy coraz wyżej do przysiółka Gabańka. Najpierw drogą z betonowych płyt, a potem szutrową. Mamy coraz lepsze widoki na okolicę. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry.Mijamy ostatnie zabudowania, po czym wędrujemy skrajem lasu. Mamy piękne widoki na Tatry.Następnie wchodzimy do lasu. Idziemy kawałek szeroką drogą, po czym szlak nagle skręca w lewo w las i podchodzi pod górę.Przechodzimy przez Kuni Wierch, a następnie trawersujemy Łysiny (1052m n.p.m.).Potem lekko schodzimy by znów podejść pod górę. Po około 20 minutach spotykamy szlak niebieski. Teraz wraz ze znakami zielonymi i niebieskimi po chwili zdobywamy szczyt Czeremcha (1146m n.p.m.).Podchodzimy jeszcze około pół godziny i osiągamy Małą Przehybę (1150m n.p.m.). Dołącza do nas szlak czerwony. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do Schroniska PTTK na Przehybie.
Mała Przehyba
Schronisko na Przehybie
 
 
 Idziemy lasem za znakami szlaku niebieskiego i czerwonego jeszcze kawałek do Rozdroża pod Średnią Przehybą. Następnie skręcamy w prawo w szlak narciarski w kierunku Szlachtowej.Idziemy widokowym grzbietem. Możemy podziwiać m.in. Tatry. Potem łagodnie schodzimy w dół lasem dość szeroką drogą.Mijamy szczyty Pieniążna (1078m n.p.m.) i Kiczora (1024m n.p.m.). Następnie schodzimy łagodnie cały czas lasem idąc grzbietem.Przechodzimy przez Stary Wierch (840m n.p.m.) i po około 10 minutach wychodzimy z lasu na rozległe polany. Mamy coraz lepsze widoki m.in. na Tatry.Po kilkunastu minutach przejścia przez łąki docieramy do pierwszej ulicy Szlachtowej. Idziemy nią nad Szlachtowskim Potokiem i potem dochodzimy do ulicy Jana Pawła II, skręcamy w lewo i idziemy nią aż do skrzyżowania z Łemkowską, gdzie kończymy wycieczkę.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
24.03.2025
Tagi:
beskidy, beskid sądecki