TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Wielką i Małą Rawkę z Ustrzyk Górnych

Na Wielką i Małą Rawkę z Ustrzyk Górnych

Opis szlaku na Wielką i Małą Rawkę z Ustrzyk Górnych.

Ustrzyki Górne - Wielka Rawka ( szlak niebieski) - Mała Rawka ( szlak żółty) - Przełęcz Wyżniańska ( szlak zielony) - 10,7km (~ 4h).

Szlak rozpoczyna się w centrum wsi Ustrzyki Górne. Jest ona położona niejako w "sercu Bieszczad" nad potokiem Wołosatym. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z Bieszczadami. Blisko do wielu popularnych szlaków m.in. na Tarnicę czy Połoninę Caryńską.

Początkowo idziemy drogą asfaltową prowadzącą z Ustrzyk do Wetliny już na tym odcinku napotykamy na niebieskie znaki szlaku turystycznego. Po przejściu około 2 km dochodzimy do budki w której musimy zakupić bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego w granicach którego cały czas będziemy się poruszać. Z tego punktu prowadzi również zielona ścieżka przyrodnicza, która będzie prowadzić wraz z naszym szlakiem niebieskim.
Początek szlaku
Początkowo idziemy lasem mieszanym, a następnie bukowo-jodłowym. Zmienia się również podłoże, po którym stąpamy na coraz bardziej kamieniste.
Coraz bardziej stromo
Wchodzimy w buczynę karpacką. Po drodze mijamy kilka rodzajów buczyn. Najciekawszym na który warto zwrócić uwagę jest buczyna krzywulcowa występująca tuż przy granicy lasu z połoninami.Zanim wejdziemy na typowe połoniny przechodzimy przez zarośla jarzębinowe szczególnie malownicze pod koniec lata kiedy to na drzewach czerwienieją owoce. Potem przez pola borówki wchodzimy na typowe trawiaste połoniny.
Stąd już widać szczyt Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.). Docieramy na niego po kilkunastu minutach. Znajduje się tam węzeł szlaków.
Stąd przy dobrej pogodzie możemy podziwiać przełom rzeki Wołosaty w Ustrzykach Górnych, a także takie góry jak Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, Krzemień, Tarnicę i Rozsypaniec. My udajemy się w prawo, opuszczamy niebieski szlak turystyczny który prowadzi granicą państwa (na Kremenaros i Rabią Skałę) i idziemy dalej żółtym. Udajemy się na główny wierzchołek (1307 m n.p.m.). Znajduje się na nim betonowy słup - dawny punkt geodezyjny. Rozciąga się stąd rozległy widok na połoniny Wetlińską i Caryńską, a na wschodzie z masywem Tarnicy i Bukowego Berda.Dalej podążamy żółtym szlakiem na północ. Najpierw osiągamy przełęcz porośniętą karłowatą buczyną, po czym docieramy na wierzchołek Małej Rawki (1271 m n.p.m.).Mamy stąd widoki na połoniny Wetlińską i Caryńską. Spotykamy tutaj szlak zielony. Pierwsza jego część prowadzi prosto przez Dział do Wetliny. My podążamy drugą, skręcającą w prawo do Bacówki pod Małą Rawką i dalej na przełęcz Wyżniańską.
Początek zejścia z Małej Rawki

Schodzimy dość stromo w dół. Później wzdłuż barierek. Zejście jest dość krótkie więc szybko docieramy do Bacówki pod Małą Rawką.
 
 
 
 
Bacówka pod Małą Rawką
 
 
Idziemy dalej utwardzoną drogą aż do parkingu na przełęczy Wyżniańskiej, gdzie kończy się nasza wycieczka.
 
 
 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
02.02.2021
Tagi:
bieszczady, diadem