TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby

Na Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby

Opis szlaku na Wysoki Kamień i Wysoką Kopę ze Szklarskiej Poręby.

Szklarska Poręba - Wysoki Kamień - Pod Wysoką Kopą ( szlak czerwony) - Wysoka Kopa - Pod Wysoką Kopą (bez szlaku) - Rozdroże pod Zwaliskiem ( szlak czerwony) - Szklarska Poręba ( szlak niebieski) - 17.8 km, ~6h.

Szlak rozpoczynamy i kończymy w Szklarskiej Porębie na skrzyżowaniu ulic Jedności Narodowej, II Armii Wojska Polskiego i Władysława Sikorskiego. Szklarska Poręba to znana miejscowość położona u podnóża Karkonoszy.Idziemy najpierw ulicą II Armii Wojska Polskiego za znakami czerownymi. Po chwili skręcamy w ulicę Granitową. Idziemy nią przez krótki czas, przechodzimy przez ulicę Dworcową. Pilnujemy znaków koloru czerwonego. Będą nam towarzyszyć prawie do Wysokiej Kopy. Idąc ulicą Armii Krajowej mijamy po lewej stację kolejową Szklarska Poręba Górna. Następnie skręcamy w pierwszą ulicę w lewo. Idziemy nią cały czas prosto aż na końcu wchodzimy w lasek i wspinamy się na Hutniczą Górkę. Po przejściu przez górkę wracamy na chwilę do cywilizacji. Dochodzimy do Osiedla Podgórze, a następnie wchodzimy w ulicę Schroniskową. Po pewnym czasie wchodzimy w las. Zaczyna się dość strome podejście. Za około 20 minut mijamy małą polankę i drewnianą wiatę turystyczną.Od tego miejsca szlak pnie się łagodnie pod górę przez las. Za około 45 minut powinniśmy dotrzeć na szczyt Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.). Znajduje się na nim schronisko. Ze szczytu możemy podziwiać ładne widoki - na wschodzie na Kotlinę Jeleniogórską, na północy grzbiet Kamienicki Gór Izerskich, a na południu Szklarską Porębę i górujące nad nią Karkonosze.
Widok z Wysokiego Kamienia
Dalej idziemy szlakiem czerwonym wierzchowiną Wysokiego Grzbietu. Droga jest praktycznia płaska. Po około 20 minutach droga dochodzi do ostańca zwanego Zawalidrogą. Po kolejnych 10 minutach docieramy do Rozdroża pod Zwaliskiem (1002 m n.p.m.). Z lewej strony dochodzi tu niebieski szlak ze Szklarskiej Poręby, którym będziemy szli w drodze powrotnej, a z prawej zielony szlak z Rozdroża Izerskiego.Idziemy dalej za znakami w trzech kolorach aż do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Wcześniej po prawej stronie pojawia się Kopalnia Kwarcu "Stanisław". Następnie idziemy za znakami czerwonymi by po około 20 minutach dotrzeć do punktu Pod Wysoką Kopą, z którego to musimy zboczyć w lewo bez szlaku aby dotrzeć na szczyt Wysokiej Kopy (1126 m n.p.m.) (ścieżka zaczyna się za wiatą turystyczną). Jest to najwyższy szczyt gór Izerskich.Ze szczytu wracamy tą samą drogą, aż do Rozdroża pod Zwaliskiem. Do zejścia z Rozdroża wybieramy szlak niebieski. Droga schodzi delikatnie w dół. Droga, którą schodzimy nazywa się Szklarską Drogą, ponieważ w czasach świetności hutnictwa szkła w tym rejonie była wykorzystywana do transportu gotowych produktów. Zejście do Szklarskiej Poręby tym szlakiem powinno zająć nie więcej niż godzinę. W końcowym etapie szlaku wychodzimy na ulicę Izerską w Szklarskiej Porębie. Dalej podążamy ulicami miejscowości do centrum.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
05.03.2021
Tagi:
sudety, kgp, góry izerskie, diadem