TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Na Wysoką z Jaworek

Na Wysoką z Jaworek

Szlak na Wysoką z Jaworek przez Wąwóz Homole.

Jaworki - Wąwóz Homole - Polana pod Wysoką ( szlak zielony) - Wysoka ( szlak niebieski) (~2h, 4 km).

Szlak na Wysoką (1050 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pienin rozpoczynamy w Jaworkach. Jest to niewielka wieś położona na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Leży u zbiegu potoków Biała i Czarna Woda. We wsi zaczynają się trzy szlaki - czerwony do Piwnicznej-Zdrój, żółty przez dolinę Białej Wody do Litmanowej na Słowacji oraz zielony, który prowadzi przez malowniczy Wąwóz Homole, pod Wysoką do miejscowości
Stranany na Słowacji.

Jest to bardzo popularny szlak turystyczny w Pieninach, dlatego może być tu dość tłoczno szczególnie w sezonie i w weekendy. Należy kierować się za znakami koloru zielonego z centrum miejscowości. Przy zejściu z szosy znajduje się wiata turystyczna. Jest to wejście do Wąwozu Homole.
Początek szlaku
 
 
 Szlak wchodzi w wąski, wycięty w wapiennych skałach wąwóz. Jest on bardzo malowniczy. Przechodzimy przez szereg mostków nad potokiem Kamionka. Ten teren stanowi rezerwat "Wąwóz Homole". Skały, które wciął potok sięgają blisko 100 metrów wysokości. Po kilkunastu minutach ścieżka dochodzi do miejsca, gdzie dno wąwozu zasypane jest głazowiskiem. Tutaj przechodzimy na drugą stronę potoku i podchodzimy metalowymi schodkami z barierkami.W pewnym momencie szlak wychodzi na polanę. W tym miejscu wąwóz Homole się kończy. Główną atrakcją polanki (będącej często ostatnim przystankiem wycieczek zwiedzających wąwóz) są charakterystyczne skały znajdujące się w jej północno – zachodniej części, tzw. "Kamienne Księgi". Przy północno – wschodnim krańcu polanki stoi inna ciekawa skała o fantazyjnych, nieregularnych kształtach
– Czajkowa Skałka (707 m n.p.m.). Jest zbudowana z zielonych i czerwonych radiolarytów. Widoczny fałd leżący (czyli deformacja tektoniczna skały, zachodząca w taki sposób, że nie zostają przerwane poszczególne warstwy) powstał w epoce późnej jury.Teraz podchodzimy pod górę głównie wśród jałowców i młodych świerków. Teren w końcu wypłaszcza się. W lewo odchodzi droga do Jaworek omijająca wąwóz Homole. Idziemy dalej szeroką drogą, początkowo wśród skałek, później lasem. Po pewnym czasie wychodzimy na piękną polanę Pod Wysoką z charakterystycznym drzewem. Znajduje się tam baza namiotowa SKPB Łódź. Po przejściu polany wchodzimy ponownie do lasu. Teraz będzie odcinek stromego podejścia.Poniższe dwa zdjęcia przedstawiają polanę pod Wysoką wiosną i jesienią.Po pewnym czasie dochodzi z szlak niebieski. Dalsza trasa prowadzi szlakiem niebieskim do miejsca zwanego Kopralowa Wysoka. Aby wejść na szczyt Wysokiej musimy opuścić szlak i udać się stromo w lewo. Będziemy pokonywać również metalowe schodki. Szczyt to niewielka baszta skalna. Nazywana również Wysokimi Skałkami.
Od tego miejsca w lewo
 Szczyt Wysokiej  Wysoka to najwyższy szczyt Pienin i należy do Korony Gór Polski. Ze szczytu mamy wspaniałe widoki na całe Pieniny, Tatry, Gorce, najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego oraz Beskid Sądecki. W kopule szczytowej Wysokiej znajduje się rezerwat "Wysokie Skałki" chroniący zbiorowiska leśne na podłożu wapiennym. 
Widok z Wysokiej w kierunku południowym
 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
05.07.2020
Tagi:
pieniny, kgp, diadem