Szlak z Rytra na Halę Pisanę w Beskidzie Sądeckim (zejście do Frycowej).
Rytro - Przełęcz Bukowina (
szlak czerwony) - Hala Pisana - Pod Sokołowską Górą - (
szlak czerwony,
żółty) - Frycowa (
szlak żółty) - 18,2km ~6h
Początek szlaku znajduje się na stacji kolejowej w Rytrze. Jest to spora miejscowość położona w dolinie Popradu, na którą składają się części: samo Rytro, Roztoka Ryterska, Obłazy Ryterskie i Sucha Struga. Przy szosie pojawiają się znaki koloru czerwonego, którym zaczynamy wędrówkę. Najpierw skręcamy w prawo a potem w lewo przez most na Popradzie. Chwilę potem znów w lewo wąskim asfaltem podążamy w kierunku widocznych na wzgórzu ruin zamku ryterskiego.
Szlak czerwony omija zamek i skręca wcześniej w prawo do góry. Aby zobaczyć zamek, trzeba pójść prosto i zaraz w górę na prawo szeroką drogą. Po kilkudziesięciu metrach, na małej polance, w lewo odchodzi ścieżka do ruin. Roztacza się z nich piękny widok na dolinę Popradu.
W drodze do ruin zamku
Ruiny zamku ryterskiego
Początkowo idziemy dość stromo pod górę lasem za znakami czerwonymi. Po pokonaniu męczącego podejścia szlak dociera do widokowej polany Kretówki. W prawo można stąd zejść szlakiem gminnym do Młodowa.
Wychodzimy na polanę
Widok z polany Kretówki
Dalej szlak skręca w lewo i przez dłuższy odcinek pnie się dość stromo do góry. Następnie wychodzi na polanę i lekko skręca w prawo. Szlak się wypłaszcza, w lewo odchodzi żółty szlak gminny do Życzanowa. Po około 10 minutach docieramy do prywatnego schroniska na polanie Cyrla.
Schronisko na Cyrli
Spod schroniska szlak w kilkanaście minut wyprowadza ba główny grzbiet Pasma Jaworzyny Krynickiej. Znajduje się tu skrzyżowanie szlaków. Szlak niebieski biegnie w lewo w kierunku Makowicy i dalej do Barcic. Szlak zielony prowadzi do Nowego Sącza. My idziemy zaś dalej szlakiem czerwonym w prawo głównym grzbietem. Szlak biegnie kawałek bukowym lasem po czym zdobywa niewysoki garb zwany Zadnimi Górami.
Droga schodzi łagodnie. Wkrótce wychodzi z lasu na ładne polany, a dalej na Halę Jaworzynkę. Po lewej wznosi się szczyt Jaworzyny Kokuszczańskiej. Minąwszy kapliczkę ścieżka podchodzi do grzbietu. Ze skraju lasu mamy ładne widoki na pasmo Radziejowej, na lewo od wznosi się Beskid Wyspowy, na prawo Małe Pieniny, a w oddali Tatry.
Po chwili docieramy do przełęczy Bukowina, gdzie dołączają znaki żółtego szlaku z Piwnicznej. Ścieżka podchodzi ładną buczyną kilkaset metrów na wschód by dotrzeć na skraj Hali Pisanej. Z górnej części polany rozpościera się ładny widok na wschód oraz południe. Na hali znajduje się pomnik partyzanta AK Adama Kondolewicza, który tu zginął.
Chwilę za Halą Pisaną skręcamy w lewo za żółtymi znakami rozpoczynając zejście w kierunku Frycowej. Wkrótce docieramy do granicy rezerwatu Barnowiec, który znajduje się po naszej prawej stronie. Jest on położony na skalistym, osuwiskowym stoku. Drzewostan to głównie buki, jodły, jawory i wiązy o wieku 200-300 lat.
Schodzimy nieznacznie w dół a potem podchodzimy na Sokołowską Górę. Następnie idziemy ukosem grzbietu, a potem skręcamy w lewo. Im niżej tym las bukowy stopniowo ustępuje miejsca mieszanemu. Idziemy dalej w dół. Po prawej widać ostatnie zabudowania wsi Barnowiec.
Szlak wiedzie teraz granicą lasu. Po pewnym czasie osiągamy wierzchołek Wielkiego Gronia. Po około 20 minutach docieramy do przysiółka Pałyga. Następnie mijamy wierzchołek Szcząb. Potem idziemy kawałek bukowym lasem by dojść do granicy Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Szlak prowadzi teraz łanami pól, a potem wychodzimy na drogę asfaltową. Żółty szlak cały czas łagodnie schodzi w dół docierając do szerokiego wypłaszczenia, skąd rozpościera się panorama na grzbiet Pasma Jaworzyny z górującym Wierchem nad Kamieniem (1084m n.p.m.) oraz grzbiet Zadnich Gór (968m n.p.m.) z Makowicą (948m n.p.m.).
Mijamy kapliczkę i schodzimy w kierunku północnym. Wkrótce widzimy pierwsze zabudowania Frycowej. Dochodzimy do głównej drogi prowadzącej do Krynicy i skręcamy w lewo by po chwili dojść do przystanku autobusowego.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.