Sobótka (PKS) – Ślęża ( szlak czerwony) - 5,2km ~1,5h, deniw. 545 m
Sobótka to małe miasteczko położone u stóp Ślęży. Jest jednym z najstarszych polskich miast osadzonych na prawie niemieckim. Znana była dzięki zapisowi z 1148 r. jako najstarsza osada targowa. Prawa miejskie uzyskała w 1221 roku.
Nazwa Sobótka pochodzi od zdrobnienia polskiej nazwy szóstego dnia tygodnia "soboty" i odbywających się tutaj w ten dzień targów. Można tu bez problemu dojechać z Wrocławia PKS-em.
Wejście czerwonym szlakiem jest łagodne, pozwala jednocześnie na podziwianie Sobótki i zabytków, znajdujących się wokół Ślęży. Szlak określany jest jako Droga Ślężan.
Droga zaczyna się nieopodal przystanku PKS, obok Sanktuarium św. Anny. Przy dworcu PKS skręcamy w prawo na południe, na drogę w kierunku Jordanowa Śląskiego. Następnie przy parkingu skręcamy w prawo i początkowo drogą a później szeroką ścieżką podchodzimy pod górę Stolna. Pozostawiamy ją po lewej ręce, a następnie mijamy skrzyżowanie z drogą i podchodzimy po stoku. Nasza trasa łączy się ze szlakiem żółtym. Po kilkuset metrach dochodzimy do szerszej drogi i skręcamy w prawo. Mijamy prasłowiańskie rzeźby kultowe - "Panna z rybą" i "Niedźwiedź" (zdjęcie poniżej). Dalej podchodzimy grzbietem Ślęży.
Po bokach mamy ciekawe formy skalne. Mijamy Potrójny mur i Bramę by dotrzeć na wierzchołek.
Po drodze można obejrzeć: źródło św. Jakuba, rzeźby – "Panna z rybą" i "Niedźwiedź", Husyckie Skałki, potrójny mur z bramą, a na koniec – szczyt Ślęży. W schronisku PTTK na Ślęży można zjeść, ogrzać się, kupić mapy oraz pamiątki. Pierwsze schronisko powstało w 1837 r., a obecny budynek pochodzi z 1908 r.