TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z Przełęczy Salmopolskiej na Trzy Kopce Wiślańskie

Z Przełęczy Salmopolskiej na Trzy Kopce Wiślańskie

Szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Trzy Kopce Wiślańskie, zejście do Wisły. Szlak z dzieckiem

Przełęcz Salmopolska - Trzy Kopce Wiślańskie - Wisła ( szlak żółty) - 10,5km ~3h

Szlak rozpoczynamy na Przełęczy Salmopolskiej gdzie dojeżdżają busy zarówno ze Szczyrku jak i Wisły, jest tu również parking i Zajazd Regionalny Biały Krzyż. Rozpoczyna się tu żółty szlak.
Przed szlabanem szlak skręca w prawo i schodzi stromo w dół.
Schodzimy w dół przez około 300 metrów, potem przechodzimy przez jezdnię, przecinamy drogę wojewódzką 942 prowadzącą w kierunku Wisły. Następnie idziemy stromo w dół wąską ścieżką. Po około godzinie od Przełęczy docieramy do Smerekowca (835 m n.p.m.). Spotykamy tu zielony szlak, którym można zejść do Wisły Nowa Osada. My podążamy dalej za znakami żółtymi w prawo.Po około 10 minutach docieramy na Wierch Gościejów. W lewo odchodzi stąd szlak czarny do Wisły Gościejów. Idziemy dalej prosto szeroką leśną drogą, mijamy pojedyncze zabudowania. Ta część szlaku jest widokowa. Mamy stąd widoki na Beskidy a w szczególności na masyw Skrzycznego.Po pokonaniu łagodnego podejścia docieramy to Trzech Kopców Wiślańskich (810 m n.p.m.). Nazwa szczytu pochodzi od znajdujących się tu kiedyś kopców granicznych Wisły, Brennej i Ustronia, którymi oznaczano niegdyś granice osad. Pięknie widać stąd m.in. Orłową, Równicę, Skrzyczne, Stary Groń w Brennej oraz wiele innych szczytów. Obok znajduje się klimatyczne schronisko "Telesforówka" i słynny garbus.
Telesforówka i słynny garbus
Za chwilę za szczytem mamy rozwidlenie szlaków. Szlak niebieski prowadzi w kierunku Równicy, a zielony do Brennej. My podążamy dalej za znakami żółtymi. Schodzimy łagodnie szeroką drogą lasem i po kilkunastu minutach docieramy do szczytu Kamienny.
Widok na Wielką Czantorię
 
 Wkrótce za szczytem wchodzimy na drogę z betonowych płyt, a później asfalt. Po obu stronach rozciągają się pola i łąki. Schodzimy dalej w dół asfaltową szosą.Opuszczamy otwartą przestrzeń i skręcamy w prawo. Następnie nagle szlak skręca nagle w prawo w leśną ścieżkę i schodzi stromo w dół. Po kilku minutach przejścia lasem wychodzimy znów na asfalt.Dalej idziemy ulicą 11 listopada, a potem skręcamy w lewo w Olimpijską. Przekraczamy most nad Wisłą i skręcamy w prawo w ulicę 1 maja, którą podążając cały czas prosto dotrzemy do stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko. 
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
01.05.2023
Tagi:
beskidy, beskid śląski