TREK PHOTO

Świat jest jak książka. Kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.
Nigdy nie rezygnuj z marzeń. Gdzieś, kiedyś, wreszcie, jakoś wszystkie się spełnią.

Zobacz podział na pasma górskie
Z Ropek na Ostry Wierch i zejście do Wysowej

Z Ropek na Ostry Wierch i zejście do Wysowej

Szlak Ropki - Ostry Wierch - Wysowa-Zdrój w Beskidzie Niskim.

Ropki - Ostry Wierch ( szlak żółty) - TPG Cigielka ( szlak czerwony) - Wysowa-Zdrój ( szlak zielony), 9.8km, ~3h.

Szlak rozpoczynamy w Ropkach niedaleko Wysowej-Zdrój. Jest to ma meleńka wieś. Wieś typowo łemkowska założona w 1581 roku. Podczas "Akcji Wisła" wieś została prawie całkowicie wysiedlona. Niegdyś duża i ludna. Dziś tylko kilka zabudowań - stare chaty i nowo powstałe domy letniskowe. Zachowały się tam resztki cmentarza, obok którego niegdyś wznosiła się cerkiew. Ze względu na walory architektoniczne została przeniesiona do skansenu w Sanoku.Ruszamy spod drogowskazu szlaków za znakami żółtymi i czerwonymi w kierunku zachodnim. Żółty szlak z doliny wsi Ropki na Białą Skałę i Ostry Wierch jest jednym z wielu tras dojściowych w Beskidzie Niskim. Łączy biegnący w wyższych partiach gór, na granicy państwa szlak zielony z Wysowej na Lackową i dalej do Krynicy z doliną nieistniejącej wsi Ropki, przez który przebiegają dalekobieżne szlaki znakowane kolorem czerwonym - Główny Szlak Beskidzki oraz kolorem niebieskim tzw. "szlak graniczny" z Grybowa do Wysowej. Początkowo płasko drogą szutrową, aż do momentu gdy dochodzimy do starego sadu.Szeroka droga w kierunku północno-zachodnim prowadzi do wspaniałej doliny nieistniejącej wsi Czertyżne, my jednak, podążamy wraz ze znakami żółtymi i czerwonymi.Zaraz potem widzimy rozwidlenie szlaków - czerwony prowadzi nadal drogą - natomiast żółty skręca w lewo w zarośniętą ścieżkę schodzącą do rzeki. Czerwony szlak prowadzi do Banicy.My idziemy dalej żółtym, który później zaczyna się wznosić coraz bardziej pod górę. Podchodzimy lasem na przełęcz pod Białą Skałą (przełęcz Prehyba).
Przełęcz Prehyba
 
Przełęcz rozpoznajemy po gwałtownym skręcie w lewo na niewielkiej polance powstałej w wyniku wyrębu lasu. Z przełęczy odchodzi wyraźna ścieżka (idąc z Ropek nie skręcamy w lewo tylko idziemy prosto), która sprowadza nas w 20 minut do Bielicznej. Kontynuujemy wędrówkę zboczem (musimy pokonać ostre podejście).
Po około 20 minutach wychodzimy na wypłaszczone, bardzo wyraźne ramię grzbietu.
Z chwilą rozpoczęcia marszu ramieniem Białej Skały kończy się ostre podejście - coraz węższą scieżką idziemy raz górę raz w dół, aż dochodzimy na szczyt Białej Skały - 903 m n.p.m. Na szczycie jest spore rumowisko kamieni.Dalej grzbietem dochodzimy na Ostry Wierch (938 m n.p.m) - drugi co do wysokości szczyt polskiego Beskidu Niskiego. Masyw Białej Skały i Ostrego Wierchu pokryty jest bardzo starym, bukowym lasem.Po krótkim zejściu z Ostrego Wierchu żółtym szlakiem dochodzimy do szlaku czerwonego i zielonego. Kierujemy się w lewo w kierunku Wysowej wraz ze znakami czerwonymi i zielonymi (w przeciwnym kierunku szlak prowadzi na szczyt Lackowej).
Idziemy wzdłuż granicy pośród pięknego bukowego lasu. Czasem otwierają nam się widoki na stronę słowacką.
Po około godzinie docieramy do przełęczy Cigelka (652 m n.p.m.), gdzie znajduje się wiata, w której można odpocząć. Z przełęczy schodzimy zielonym szlakiem do Wysowej-Zdrój.
Najpierw zejście wiedzie przez las, potem wychodzimy na widokowe łąki. Wycieczkę kończymy przy cerkwi św. Michała Archanioła.
Jeśli chcesz docenić moją pracę nad stroną możesz skorzystać z poniższego linka.
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szczegóły:
02.01.2021
Tagi:
beskidy, beskid niski